Z historie
Historie obce
Obec Nesměň (544 metrů nad mořem), která tvoří spolu s Ločenicemi jednu katastrální obec, leží v kotlině mezi horou Todeňskou a Besednickou, ve vzdálenosti asi 21 km od Českých Budějovic. Nejvyšším bodem u Nesměně je místo, kde dnes stojí vodárna (ta je dobře viditelná ze silnice spojující Besednice s Ločenicemi). Avšak nejpěknější pohled na Nesměň je prý z věže kostela sv. Prokopa v Besednicích, který je skutečnou okolní dominantou. Byl postaven roku 1738 v barokním slohu a v roce 1794 mu byla přistavěna věž.
Kdy přesně byla obec založena, se neví, neboť ranné historické prameny jsou na zmínky o Nesměni skoupé. Soustavného osídlení se kraj kolem Nesměně dočkal v době, kdy Slované do tohoto kraje přicházeli vzhůru podél toku Malše. To dokazuje i skupina 32 mohyl, které se nacházejí v lese mezi Nesmění a Chlumem asi 750 m západně od samoty Úchozí pod vrchem Slabošovka. Jsou uspořádány do dvou paralelních řad a orientovány východozápadním směrem. Již před světovými válkami v nich amatérsky kopali besedničtí učitelé, kteří se o mohyly zajímali. Zjistili, že mohyly byly nasypány z písku a kamene. Také v nich našli uhlíky a popel. Avšak teprve v srpnu roku 1926 byl proveden systematický archeologický průzkum tohoto ranného slovanského pohřebiště, který řídil Dr. Albín Stocký, universitní profesor a ředitel Národního muzea v Praze. Asistoval mu i známý jihočeský archeolog Bedřich Dubský. Za pomoci osmi besednických dělníků bylo prozkoumáno celkem pět mohyl. Byly nalezeny zbytky žárových pohřbů včetně popela, uhlíků a nedopálených kůstek, uložené v mělké mohyle. Na některých mohylách byly nalezeny kůstky rozhozené po povrchu, avšak nebyly nalezeny žádné nástroje, nádoby ani střepy. Tyto mohyly byly proto klasifikovány jako jedno z nejmladších slovanských pohřebišť.
Nejstarší artefakt z regionu
První historická zmínka o obci
Až do roku 1848 dojížděli nesměňští do Borovan na robotu a mimo to odváděli desátky nově zřízené faře v Soběnově (kostel Sv. Mikuláše) a v Žumberku. Za samosprávu obce byli v této době odpovědni rychtář, konšelé a výbor. V josefinském pozemkovém katastru je v roce 1787 jsou jako vedoucí představitelé obce uvedeni:
Blažek Couf – rychtář
Vojtěch Vít a Vojtěch Mráz – konšelé
Jakub Liška, František Král a Martin Pupek – výboři.
Podepsáni byli ovšem třemi křížky a jejich jména připojil písař.
Z tohoto období pocházela i zdejší historická kovárna s věžičkou (postavena 1831) a kamenný kříž (1836). Roku 1893 se Nesměň stala samostatnou obcí.
Současná podoba jména obce
Nesměň po roce 1848
Případ nesměňské záložny
Historie obce
Historie obce Nesměň.
Z nepodložených zpráv patřila obec v r.1264 léním právem jako součást statku Velešínu.V této době patřil Velešín i hrad Čéčovi z Budějovic,který vlastní do r.1283,kdy postoupil Velešín pánům z Michalovic.Ve Velešínské kronice je psáno,že Jindřich z Velešína syn Beneše Věrného,daroval dne 20,ledna 1350 klášteru Zlatokorunskému 100 hřiven stříbra na vsi Nesměni a mu právo z r.1294 dědem udělené,t.j.aby na statcích jeho zcela žádných mýt a cel neplatili.Toto je první podložená zpráva o Nesměni.
Historie obce je spjata na dlouhou dobu s Borovanským klášterem.V r.1436 koupil Nesměň od Ofky vdovy po Jarohněvovi z Kout Budějovický měštan Petr z Lindy.Obec Borovany a okolí koupil v letech 1433-36.Tento měšťan pocházející z Lince zakládá klášter v Borovanech v r. 1454,důvodem byla smrt jediného syna.Založenému klášteru v němž byli mniši Augustinští daroval dvůr a obec Borovany,dvůr Hlubokou,ves Nesměň,mlýn a lesy.Tímto se Nesměň dostala do područí, které trvalo až do r.1848,kdy byla zrušena robota.I když v r.1785 Josef 2 zrušil Borovanský klášter,museli Nesměnští robotovat a ještě odvádět desátky na fary v Žumberku a Soběnově.Správu v obci před r.1848 vedl rychtář,konšelé a výboři.
Vpozemkovém katastru Josefínském který má archiv obcí,jsou v r.1787 podepsáni tito občané.
Blažek Couf rychtář
Vojtěch Vítů a Vojtěch Mráz konšelé
Jakub Liška,František Král a Martin Pupek výboři.
Jmenovaní jsou podepsáni třemi křížky, jména dopsal písař.
Věžový vodojem
Skupinový vodovod pro sídla Něchov, Nesměň, Besednice a Todně vznikl postupně v letech 1924-28, byl typickým dílem obecního vodárenství období První republiky a je důkazem skloubení technického a estetického myšlení. Vznikl tu nejen jednoduchý a kvalitní vodovod, ale taky vodojemy byly po stránce architektonické na úrovni doby. Vodovod využíval pramene na svazích Besednické hory a napájel gravitačním způsobem vodojemy v obci Něchov a Nesměň. Tyto byly navzájem propojeny a sloužili na rozvod vody do příslušných obcí.